Happy Moon’s’tan daha yeşil bir dünya için örnek adım

Türkiye’nin en büyük zincir restoranlarından Happy Moon’s, daha temiz ve daha yeşil bir dünya için önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Türkiye’nin en büyük zincir restoranlarından Happy Moon’s, daha temiz ve daha yeşil bir dünya için önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Proje kapsamında Happy Moon’s’un tüm şubelerde kullanılan kağıt ürünlerinde köklü bir değişime gidildi ve geri dönüştürülmüş malzemeden yapılan kağıt ürünler kullanılmaya başlandı. Söz konusu köklü değişimle bir yılda 3 bini aşkın ağacın kesilmesinin önüne geçtiklerini açıklayan Happy Moon’s Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, “Sürdürülebilirliğe katkı sağlamak, geleceğimize sahip çıkmak adına yola çıktık ve bir proje hazırladık. Projemiz ile bir yılda 3 bin 100 ağacın kesilmesine engel olduk. Ayrıca projemizi daha da ileri taşımak adına Coca-Cola Türkiye ve ÇEKÜL ile bir iş birliği yapıyoruz. Böylece yeni fidanlar dikeceğiz. İş birliğimiz kapsamında da; 10 bin ağaçlık Happy Moon’s & Coca-Cola Türkiye ormanını hayata geçiriyoruz” dedi.

Kaliteli restoran anlayışı, zengin menüsü ve erişilebilir fiyat avantajlarıyla; “ulaşılabilir lüks” kavramını restoran ve kafe işletmeciliğine uyarlayan Happy Moon’s, tüm sektörlere örnek olacak önemli bir projeye öncülük ediyor. Müşterilerinin yüzde 80’lik kısmı 18-35 yaş arası gençlerden oluşan Happy Moon’s, elde ettiği kazancı gençlerin geleceğine yatırım yapmak için kullanmayı amaçlayarak, sürdürülebilirlik çalışmalarına odaklandı. Hayata geçirilen proje ile tüm Happy Moon’s şubelerinde; 2020 yılından itibaren geri dönüştürülmüş malzemeden yapılan kağıt ürünler kullanılmaya başlandı. Türkiye’nin en büyük zincir restoranlarından Happy Moon’s, Amerikan servislerden servis peçetelerine, ıslak mendillerden küçük peçetelere kadar geniş bir yelpazeye sahip kağıt ürünlerinde yaptığı bu köklü değişiklik ile daha temiz bir çevreye katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda Happy Moon’s, bir yılda 3 bini aşkın ağacın kesilmesinin önüne geçti.

Bir yılda 180 ton kağıt tüketimine denk geliyor!

Projenin ayrıntıları hakkında bilgiler veren Happy Moon’s Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, “Biz; yılda 7 milyon adedi Amerikan servis, 6 milyonu büyük peçete olmak üzere 25 milyon adet gibi milyonlarla ifade edilen adetlerde kağıt ürün kullanıyoruz. Bunları geri dönüştürülmüş, yani kullanılmış kağıtların tekrar dönüştürülmesi ile elde edilen kağıtlardan yaptırmaya başladık. Happy Moon’s olarak; sürdürülebilirliğe önem veriyoruz. Bu rakamların hepsi bir yılda yaklaşık 180 ton kağıt tüketimine denk geliyor. Bu 180 ton da aşağı yukarı 3 bin 100 ağaç demek. Projemiz şu anda 37 şubede uygulanıyor. Her yıl artan şube sayımızla da daha fazla ağacı kurtarmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

“132 milyon kilowatt enerji tasarrufu sağladık”

Bir yılda 3 bini aşkın ağacın kesilmesinin önüne geçerek elde edecekleri enerji tasarrufuna da değinen Aymutlu, “Böylece bir yılda yaklaşık 5,5 milyon litre su, 132 milyon kilowatt enerji tasarrufu da sağladık” ifadelerini kullandı.

10 bin ağaçlık bir orman yeşerecek!

“Sadece ağaçların kesilmesini engellemeyeceğiz” diyen Aymutlu, “İş ortaklarımızdan Coca-Cola Türkiye ile yaptığımız ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile hayata geçirdiğimiz iş birliği çerçevesince Happy Moon’s & Coca-Cola Türkiye Ormanı’nı hayata geçiriyoruz. Lezzeti Dönüştürüyoruz projemiz kapsamında Happy Moon’s’ta tüketilen her geri dönüşümlü Coca-Cola şişelerinden elde edilen gelirin bir kısmını Coca-Cola Türkiye ile birlikte ÇEKÜL 7 Ağaç Ormanları projesinde yer alan Happy Moon’s&Coca-Cola Türkiye Ormanı’na ağaç dikmek için kullanıyoruz. Yani müşterilerimiz de bu ürünleri tüketerek bir nevi bu ormana bağışta bulunuyor.  Ormanımız, 10 bin ağaçlık bir orman olacak. Silivri Çanta’daki ÇEKÜL 7 Ağaç Ormanları Projesi’nde yer alan ormanımızda fidan dikimleri başladı” dedi.

Bir hektar çam ormanı, yılda 30 ton oksijen üretiyor!

“Bilimsel verilere göre; yetişkin bir çam ağacı 40 insanın bir saatte havaya verdiği karbondioksiti bir saatte oksijene dönüştürebiliyor” ifadelerini kullanan Aymutlu, “10 bin ağaçlık ormanımız ise 6 hektarlık alan kaplıyor. Veriler de gösteriyor ki sadece bir hektar çam ormanı bile havadaki 34,6 ton tozu süzüyor ve yılda 30 ton oksijen üretiyor. Bunlar geleceğimiz için çok önemli konular. Biz de bu gerçekten yola çıkarak; yeni fidanlar dikmeye ve daha temiz bir çevrenin oluşmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu yıl yaşanan elim orman yangınlarından da gördüğümüz üzere ülkemiz için bu denli önemli olan ormanlarımıza geçen sene başlattığımız bu proje ile destek olmaktan da gurur duyuyoruz” açıklamalarında bulundu.

Hibya Haber Ajansı

Okunma